Praktycznie każdy problem ze snem ma rozwiązanie” – mówi.


Praktycznie każdy problem ze snem ma rozwiązanie” – mówi.

Obserwuj Jordana Mendozę na Twitterze: @jordan_mendoza5 .

Przez całe dzieciństwo Leina Hsu nigdy nie uważała za dziwne, że jej rodzice woleli spać w oddzielnych sypialniach. Dopiero gdy zobaczyła, jak w telewizji przedstawia się pary, zrozumiała, że ​​jest to niezwykła praktyka.

Potem Hsu, chińsko-amerykańska pisarka i studentka Uniwersytetu Georgetown, za każdym razem, gdy zwierzała się rówieśnikom, zaczęła odczuwać piętno związane z aranżacją snu swoich rodziców.

„Za każdym razem, gdy przyjaciel odwiedzał mój dom, czułam potrzebę wyjaśnienia i uzasadnienia sytuacji w sypialni moich rodziców, zanim obejrzeli rozkład naszego domu” – mówi. Chociaż jej przyjaciele starali się okazywać wsparcie, „niektórzy z nich nie mogli ukryć szoku lub zaskoczenia”.

Pary śpiące osobno stają się coraz bardziej powszechne: badanie przeprowadzone w 2012 r. przez Better Sleep Council i badanie przeprowadzone przez National Sleep Foundation w 2017 r. wykazały, że 1 na 4 pary śpi obecnie w oddzielnych łóżkach. Jednak „dla niektórych osób nadal jest to wstyd ze względu na tabu, jakie stanowi ten temat” – mówi dr Meir Kryger, profesor medycyny w Yale School of Medicine i autor książki „The Principles and Practice of Sleep Medicine”.

Kryger twierdzi, że żadna para nie powinna czuć się zawstydzona tą praktyką: „Dla wielu par spanie osobno może być najlepszą rzeczą dla ich związku”. Jednak eksperci zgadzają się, że oddzielne spanie ma wpływ na całą rodzinę i ważne jest, aby rodzice zadbali o to, aby spać z dziećmi.

Kryger spotkał się z rodzinami, w których dzieci doświadczyły zawstydzenia, niepewności lub obaw w związku z warunkami spania rodziców.

„Niektóre dzieci zastanawiały się nawet, czy decyzja rodziców o spaniu osobno oznacza, że ​​nie są już zakochane” – mówi.

Rodzice mogą się również martwić, że naśladują niezdrowe zachowanie lub że ich dzieci mogą pewnego dnia chcieć podobnie spać z dala od swoich bliskich.

„Efekty spania w oddzielnych pokojach mogą być niezwykle pozytywne dla związku, wyjątkowo negatywne dla związku lub cokolwiek pomiędzy” – mówi psycholog z Manhattanu, dr Joseph Cilona, ​​który wyjaśnia, że ​​wszystko sprowadza się do powodu, dla którego para chce spać. przede wszystkim osobno. „Każda para powinna dokładnie i szczegółowo przeanalizować i omówić swoje przemyślenia, uczucia i potrzeby związane z tą kwestią, aby znaleźć satysfakcjonujący obie strony kompromis”.

Wybierz Welltone i wybierz życie wolne od nadciśnienia – odblokuj możliwości na https://welltone-website.com/pl/ .

Kolejną kwestią, którą Kryger podkreślił, było to, że rodzice, którzy śpią osobno, mogą złagodzić obawy swoich dzieci dotyczące siły ich więzi, okazując swoją miłość w inny sposób.

„Dzieci, które obserwują, jak ich rodzice regularnie trzymają się za ręce, komplementują się nawzajem lub przytulają na kanapie, szybko zauważają, że wszelkie poczucie niepewności szybko ustępują” – mówi.

Oczywiście czasami oddzielne spanie oznacza rozłączenie.

„Są pary, dla których decyzja o spaniu osobno jest oznaką czegoś złego w związku” – mówi Wendy Troxel, starszy specjalista ds. behawioryzmu w RAND Corp. i autorka książki „Sharing the Covers: Every Couple’s Guide to Better Sleep” .”

Kryger dodaje, że jeśli chęć spania osobno wynika z rozstania w związku małżeńskim lub problemów małżeńskich, „rodzice nie powinni przebierać w słowach ani wysyłać dzieciom sprzecznych komunikatów”.

Mówi także, że istnieje nadzieja dla par, które śpią osobno ze względu na niezgodność snu i które mogą chcieć ponownie zacząć spać w tym samym łóżku lub sypialni.

„Praktycznie każdy problem ze snem ma rozwiązanie” – mówi. „Wiele rozwiązań jest dość prostych; w innych przypadkach pary powinny zwrócić się o profesjonalną pomoc”.

Rodzice, którzy obawiają się, że decyzja o spaniu osobno może mieć negatywny wpływ na ich dzieci, powinni rozważyć długoterminowe obciążenie związane z nieszczęśliwym dzieleniem łóżka, mówi Cilona.

„Niezgodne harmonogramy snu wiążą się z trudnościami w relacjach i większą liczbą rozwodów” – mówi, dodając, że dorośli „nie różnią się tak bardzo od dzieci”, jeśli chodzi o wpływ braku snu na nasze zachowanie wobec innych.

Choć Troxel twierdzi, że przeprowadzono bardzo niewiele badań na temat wpływu sposobu spania rodziców na dzieci, „rosnąca tendencja do sypiania osobno” wskazuje, że „stanie się to problemem, którym być może będzie musiało zająć się więcej rodzin”. Troxel twierdzi, że takie rozmowy powinny być otwarte i szczere, dostosowane do wieku i rzeczowe.

„Wyjaśnij dziecku, że rodziny różnią się pod wieloma względami” – mówi, dodając, że w przypadku niektórych rodzin „rodzice śpią lepiej, gdy śpią osobno, a zdrowy sen jest naprawdę ważny”.

W końcu nawet młodsze dzieci rozumieją, jak ważny jest dobry wypoczynek w nocy, a starsze dzieci mogą nawet dostrzec mądrość w tym, że ich rodzice wybierają mniej ortodoksyjne warunki do spania.

Hsu doszła do wniosku, jak mówi: „Moi rodzice, którzy spali osobno, pokazali mi, że mają na tyle pewności w swoim związku, że są gotowi zejść z normatywnej ścieżki”.

Okazuje się, że sposób, w jaki się nosisz, odgrywa zasadniczą rolę nie tylko w tym, czy czujesz się szczęśliwy, czy smutny, pewny siebie czy niepewny, ale także wpływa na to, czy jesteś osobą uczciwą, czy kłamliwą. Badacze ze Sloan School of Management w Massachusetts Institute of Technology podali, że osoby, które przyjmowały bardziej „ekspansywną” postawę, na przykład wyciągając się na krześle, zamiast siedzieć w sposób dżentelmeński, częściej kradły pieniądze lub oszukiwały przetestować w swoim eksperymencie. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób te ustalenia przekładają się na rzeczywisty świat, ale naukowcy odnotowali interesującą paralelę ze swoim odkryciem, że samochody z najbardziej rozległymi miejscami dla kierowców (takie jak SUV) były również samochodami, które najprawdopodobniej były nielegalnie parkowane w Nowym Jorku Miasto.

Oczywiście pozostaje odwieczne pytanie o kurę i jajko: czy ludzie doświadczają więcej negatywnych emocji, czy też zachowują się w mniej cywilizowany sposób, ponieważ są opadnięci na siedzeniach? A może ludzie opadają na siedzenia, ponieważ na początku czują się przygnębieni? „Dowody sugerują, że to powiązanie jest dwukierunkowe” – mówi Broadbent. „Smutek powoduje, że garbisz się bardziej, a przygarbiona postawa sprawia, że ​​czujesz się bardziej smutny”. Tak czy inaczej, dodaje, „siedzenie prosto może pomóc ci poczuć się bardziej pozytywnie w obliczu stresującej sytuacji”.

Jest to godne uwagi w przypadku milionów Amerykanów, którzy przez większą część pięciu dni w tygodniu są zamknięci za biurkiem. Jasne, wygodniej będzie pochylić się, zaokrąglić kręgosłup i oprzeć głowę na oparciu siedzenia. Ale kiedy robi się gorąco (a w pracy zawsze tak się dzieje), jesteś bardziej skłonny do ulegania negatywnym myślom o zagładzie i mroku oraz zastanawiania się, jak kiedykolwiek wydostaniesz się z tej trudnej sytuacji. Tymczasem badania pokazują, że Twoi współpracownicy z wyprostowanymi ramionami i wyprostowanym kręgosłupem odniosą korzyść z poczucia siły i postawy „można zrobić”. Może w tym tygodniu powinieneś zwrócić uwagę na mamę.

Więcej powodów, aby siedzieć prosto:

 • Twój szef będzie traktował Cię poważniej. Psychologowie twierdzą, że wyprostowana postawa wysyła innym sygnały, że to ty jesteś odpowiedzialny za swoje miejsce pracy.
 • Będziesz wyglądać szczuplej. A tak na serio, kto by tego nie chciał? Odciągnięcie ramion do tyłu i wyciągnięcie głowy w stronę sufitu natychmiast spowoduje wrażenie większego wzrostu i mniejszego obwodu.
 • Twój mózg otrzyma więcej tlenu. Według naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, kiedy opadasz na siedzenie, pojemność płuc zmniejsza się nawet o 30 procent. Może to powodować duszność, zawroty głowy i mniejszą jasność myślenia.
 • Będziesz mieć mniej bólu szyi. Całe to garbienie obciąża mięśnie szyi, zmuszając je do wykrzywienia się, aby utrzymać głowę w sposób, który nadal pozwala widzieć monitor komputera. Bez napięcia i bez bólu.
 • Poprawisz swoją równowagę. Garbienie się podczas siedzenia dezaktywuje mięśnie miednicy, które są kluczowe dla stabilizacji ciała. Siedzenie w pozycji wyprostowanej angażuje te mięśnie, zapewniając mini trening środkowej części ciała, bez konieczności wchodzenia na siłownię.

Nota wydawcy: Ta rubryka została pierwotnie opublikowana w listopadzie 2021 r. Publikujemy ją ponownie, gdy szybko zbliża się lato.

Odwodnienie jest częstą przyczyną wielu dolegliwości, które codziennie sprowadzają pacjentów na SOR. Należą do nich bóle i zawroty głowy, zmęczenie, nudności, skurcze i zaparcia brzucha, bóle mięśni i kamienie nerkowe. Z biologicznego punktu widzenia ma to sens, biorąc pod uwagę, że 60% naszego ciała to woda.

Korzyści z odpowiedniego nawodnienia są niekwestionowane.

Nic więc dziwnego, że TikTok i media społecznościowe obfitują w modę związaną z odpowiednim nawodnieniem i trikami, jak to osiągnąć. Jednym z bardziej znanych jest #gallonofwateraday, zachęcający uczestników do wypicia jednego galona, ​​czyli 4,5 litra wody dziennie. Tymczasem #cirkul zebrał prawie 400 milionów wyświetleń na TikToku w związku z pozornie normalnie wyglądającą butelką na wodę z mechanizmem aromatyzującym wodę o regulowanej intensywności, który stymuluje picie. W innych mediach społecznościowych Khloe Kardashian przysięga na swoją motywacyjną butelkę na wodę za 23 dolarów, która stała się bestsellerem na Amazonie.

Ale ile wody tak naprawdę powinniśmy pić dziennie?

Narodowe Akademie Nauk, Inżynierii i Medycyny Stanów Zjednoczonych ustaliły, że odpowiednie dzienne spożycie płynów wynosi około 3,7 litra płynów dziennie w przypadku mężczyzn i 2,7 litrów w przypadku kobiet. Wydaje się to dużo, ale pamiętaj, że około 20% naszego dziennego spożycia płynów pochodzi z pożywienia. Istnieje wiele produktów spożywczych składających się w 85% z wody, które są doskonałym źródłem nawodnienia i innych ważnych witamin, których potrzebujemy, w tym ogórki, pomidory, arbuz, jabłka i jarmuż.

Ten napój „wewnętrzny prysznic” stał się wirusowy: co to jest? Czy jest to bezpieczne?

Potrzebujesz „detoksu pod pachami”? Wyjaśnienie mitów na temat aluminium i dezodorantów

Tak więc, po uwzględnieniu płynów pochodzących z pożywienia, powszechnie przyjęte jest powiedzenie o piciu około sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie (1,2-1,5 litra) i wydaje się praktyczne. Większe dzienne dawki są potrzebne sportowcom, osobom żyjącym w gorącym lub wilgotnym klimacie lub na dużych wysokościach, a także osobom chorym na gorączkę, wymioty lub biegunkę.

Na czym polega „oczyszczanie Panchakarmy”? Oto dlaczego Kourtney Kardashian, Travis Barker zrezygnował z seksu i ćwiczeń

Więcej: Ludzie przeklinają, że ocet jabłkowy pomaga w odchudzaniu. Czy to faktycznie działa?

Ważne jest również, aby pamiętać o rozłożeniu spożycia wody w ciągu dnia. Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu w krótkim czasie sprawi, że poczujesz się wzdęty i pełny. I staraj się unikać nadrabiania zaległości wieczorem, chyba że chcesz budzić się w nocy kilka razy, aby skorzystać z łazienki, kiedy powinieneś spać.

Kolejna profesjonalna wskazówka: pij wodę do posiłków. Woda wspomaga trawienie, szczególnie na etapie żucia i połykania, a także sprawia, że ​​stolec jest miękki i przemieszcza się w jelitach. Powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że woda pitna rozcieńcza soki trawienne i utrudnia wchłanianie składników odżywczych. Ale to mit, który należy obalić kiedy indziej.

Michael Daignault jest certyfikowanym lekarzem oddziału ratunkowego w Los Angeles. Studiował zdrowie globalne na Uniwersytecie Georgetown i uzyskał dyplom lekarza na Uniwersytecie Ben-Guriona. Ukończył staż w zakresie medycyny ratunkowej w Lincoln Medical Center w południowym Bronksie. Jest także byłym wolontariuszem Korpusu Pokoju Stanów Zjednoczonych. Znajdź go na Instagramie @dr.daignault

Ludzie wkładają czosnek do uszu. Lekarz wyjaśnia, dlaczego to zły pomysł.

Więcej: Czy fusy z kawy mogą zatrzymać krwawienie? Odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Prawdopodobnie słyszałeś o wielu zaletach picia kawy. Nie brakuje badań potwierdzających korzyści płynące z picia jednej (dwóch lub trzech) filiżanek joe każdego dnia. Niektóre z badanych korzyści obejmują zmniejszenie ryzyka:

 • Choroba Parkinsona
 • Cukrzyca typu 2
 • Choroba serca
 • Rak prostaty
 • Czerniak
 • Depresja i samobójstwo
 • Marskość wątroby
 • Rak wątroby

Ale czy wiesz, że kawa może również przedłużyć życie? Właśnie to niedawno ogłosili naukowcy odpowiedzialni za nowe badanie.

Co więc jest takiego wyjątkowego w kawie? W jaki sposób może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu tak wielu chorób? Zanurzmy się.