Nechirurginiai sąnarių skausmo gydymo metodai


Nechirurginiai sąnarių skausmo gydymo metodai

Sąnarių skausmas yra dažna bėda, galinti smarkiai paveikti asmens gyvenimo kokybę. Nesvarbu, ar sukeltas artrito, traumos, per didelio naudojimo ar kitų veiksnių, sąnarių skausmas gali būti alinantis ir apriboti gebėjimą atlikti kasdienę veiklą. Nors chirurgija kartais reikalinga sunkiais atvejais, yra daugybė nechirurginių metodų, skirtų sumažinti sąnarių skausmą, pagerinti sąnarių funkciją ir pagerinti bendrą gerovę. Šiame išsamiame vadove išnagrinėsime įvairius nechirurginius sąnarių skausmo gydymo būdus, nuo konservatyvių priemonių, tokių kaip gyvenimo būdo keitimas ir fizinė terapija, iki pažangiausių gydymo būdų, tokių kaip regeneracinė medicina ir pažangūs skausmo valdymo metodai.

Įvadas

Sąnarių skausmo supratimas

Sąnarių skausmas, taip pat žinomas kaip artralgija, gali paveikti bet kurį kūno sąnarį, įskaitant kelius, klubus, pečius ir rankas. Tai gali atsirasti dėl įvairių pagrindinių būklių, tokių kaip osteoartritas, reumatoidinis artritas, podagra ar sužalojimas. Sąnarių skausmas gali pasireikšti kaip diskomfortas, patinimas, sustingimas ir sumažėjęs judesių diapazonas. Tai gali žymiai pabloginti gyvenimo kokybę, trukdydama judėti ir sukeldama lėtinį diskomfortą.

Nechirurginių galimybių svarba

Anksčiau chirurgija dažnai buvo pirmos eilės stipraus sąnarių skausmo gydymas. Tačiau chirurginės intervencijos kelia pavojų, įskaitant infekciją, pailgėjusį atsigavimo laikotarpį ir komplikacijų galimybę. Nechirurginiai metodai išpopuliarėjo kaip veiksmingi sąnarių skausmo gydymo metodai, nereikalaujant invazinių procedūrų. Šiais metodais siekiama ne tik numalšinti skausmą, bet ir pagerinti sąnarių funkciją bei palaikyti bendrą sąnarių sveikatą. Išsamiai išnagrinėkime šiuos nechirurginius metodus.

Konservatyvūs požiūriai

Konservatyvus gydymas dažnai yra pradinis sąnarių skausmo gydymo būdas. Šie metodai yra neinvaziniai ir skirti palengvinti simptomus, tuo pačiu gerinant paciento gebėjimą normaliai funkcionuoti.

Gyvenimo būdo modifikacijos

Gyvenimo būdo keitimas yra būtinas norint valdyti sąnarių skausmą, ypač žmonėms, sergantiems tokiomis ligomis kaip osteoartritas. Paprasti kasdienės rutinos pokyčiai gali žymiai sumažinti skausmą. Šie pakeitimai gali apimti:

 • Priešuždegiminės dietos laikymasis : Maisto, kuriame gausu omega-3 riebalų rūgščių, antioksidantų ir priešuždegiminių junginių, vartojimas gali padėti sumažinti sąnarių uždegimą ir skausmą.

 • Reguliarūs pratimai: Mažo poveikio pratimai, tokie kaip plaukimas, vaikščiojimas ir važiavimas dviračiu, gali sustiprinti raumenis aplink sąnarius, suteikdami papildomos paramos ir sumažindami stresą paveiktoje vietoje.

 • Svorio valdymas : išlaikant sveiką svorį, sumažėja svorį laikančių sąnarių, tokių kaip kelių ir klubų, apkrova, todėl sumažėja skausmas ir pagerėja funkcija.

 • Taisyklinga laikysena: Koreguojant laikyseną ir naudojant ergonomiškus baldus galima sumažinti sąnarių įtampą, ypač stuburo, kaklo ir pečių srityse.

Fizinė terapija

Fizinė terapija yra nechirurginio sąnarių skausmo gydymo kertinis akmuo. Licencijuoti kineziterapeutai kuria individualizuotas pratimų programas, skirtas konkrečioms sąnarių problemoms spręsti. Šiomis programomis siekiama:

 • Pagerinkite sąnarių lankstumą ir judesių diapazoną.
 • Stiprinkite raumenis, kad geriau palaikytumėte sąnarius.
 • Išmokykite pacientus tinkamos kūno mechanikos, kad sumažintumėte sąnarių apkrovą.
 • Sumažinkite skausmą tokiais būdais kaip šilumos, šalčio terapija ir ultragarsas.

Fizinė terapija yra ypač vertinga reabilitacijai po traumos ir lėtinių ligų, tokių kaip osteoartritas ir reumatoidinis artritas, gydymui.

Svorio valdymas

Sveiko svorio išlaikymas yra labai svarbus sąnarių sveikatai, ypač sunkiesiems sąnariams, tokiems kaip kelių ir klubų. Per didelis svoris šiems sąnariams sukelia papildomą įtampą, pagreitina nusidėvėjimą ir padidina osteoartrito išsivystymo riziką. Svorio valdymo strategijos apima:

 • Kalorijų kontrolė : Suvartojus mažiau kalorijų nei išeikvojama skatinamas svorio mažėjimas.
 • Reguliarūs pratimai: subalansuotos mitybos derinimas su fiziniu aktyvumu pagerina svorio valdymo pastangas.
 • Sveikos mitybos įpročiai : daug maistinių medžiagų turinčio maisto akcentavimas padeda kontroliuoti svorį.

Pagalbiniai įtaisai

Pagalbiniai prietaisai gali žymiai pagerinti sąnarių skausmą kenčiančių asmenų gyvenimo kokybę. Šie prietaisai padeda sumažinti sąnarių įtampą ir padidinti judrumą. Įprasti pagalbiniai įrenginiai:

Šie konservatyvūs metodai dažnai sudaro sąnarių skausmo valdymo pagrindą ir gali būti labai veiksmingi siekiant sumažinti simptomus ir pagerinti funkciją. Tačiau kai kuriems asmenims gali prireikti farmakologinių intervencijų.

Farmakologinės intervencijos

Farmakologinės intervencijos apima vaistų, skirtų sąnarių skausmui ir uždegimui valdyti, naudojimą. Šie vaistai gali palengvinti ir pagerinti sąnarių funkciją, tačiau juos reikia vartoti vadovaujant sveikatos priežiūros specialistui.

Analgetikai

Analgetikai, paprastai žinomi kaip skausmą malšinantys vaistai, yra plati vaistų, vartojamų sąnarių skausmui malšinti, kategorija. Jie veikia blokuodami skausmo signalus smegenyse. Dažniausiai pasitaikantys analgetikų tipai yra šie:

 • Acetaminofenas: šis nereceptinis vaistas gali būti veiksmingas esant lengvam ar vidutinio sunkumo sąnarių skausmui. Paprastai jis yra gerai toleruojamas ir turi mažiau šalutinių poveikių virškinimo traktui nei NVNU.

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU)

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo arba NVNU yra vaistų klasė, plačiai vartojama skausmui malšinti ir uždegimui mažinti esant įvairioms sąnarių ligoms. Jie veikia slopindami fermentus, atsakingus už uždegiminių cheminių medžiagų gamybą organizme. Įprasti NVNU apima:

 • Ibuprofenas: parduodamas be recepto ir pagal receptą, ibuprofenas dažnai vartojamas lengvo ar vidutinio sunkumo sąnarių skausmui ir uždegimui gydyti.

 • Naproksenas: Panašiai kaip ibuprofenas, naproksenas yra tiek be recepto, tiek kaip receptinis vaistas, palengvinantis sąnarių skausmą ir patinimą.

 • Receptiniai NVNU: kai kurie NVNU, pvz., diklofenakas ir meloksikamas, yra parduodami tik su receptu ir gali būti veiksmingesni gydant stiprų sąnarių skausmą ir uždegimą.

NVNU yra veiksmingi daugeliui žmonių, tačiau jie gali turėti šalutinį poveikį, įskaitant virškinimo trakto dirginimą ir padidėti opų atsiradimo rizika. Ilgalaikis vartojimas taip pat gali sukelti inkstų ir širdies ir kraujagyslių sistemos problemų, todėl būtina juos naudoti taip, kaip nurodė sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas.

Ligą modifikuojantys vaistai nuo reumato (DMARD)

Ligą modifikuojantys antireumatiniai vaistai (DMARD) yra vaistų klasė, pirmiausia vartojama autoimuninėms ligoms, tokioms kaip reumatoidinis artritas, gydyti. Skirtingai nei NVNU ir analgetikai, DMARD veikia, kad pakeistų pagrindinės ligos procesą, sulėtindami arba sustabdydami sąnarių pažeidimus. Įprasti DMARD yra:

 • Metotreksatas: dažnai pirmos eilės DMARD reumatoidiniam artritui gydyti, metotreksatas gali padėti sumažinti sąnarių uždegimą ir užkirsti kelią sąnarių pažeidimams.

 • Hidroksichlorokvinas: Šis vaistas dažniausiai naudojamas autoimuninių būklių, tokių kaip vilkligė ir reumatoidinis artritas, simptomams valdyti, mažinant uždegimą.

 • Biologiniai DMARD: Šie naujesni vaistai, tokie kaip etanerceptas ir adalimumabas, yra nukreipti į specifines molekules, dalyvaujančias autoimuniniuose atsakuose, o tai suteikia tikslingesnį palengvėjimą ir mažiau šalutinių poveikių, palyginti su tradiciniais DMARD.

DMARD paprastai skiria reumatologai arba specialistai, todėl dėl galimo šalutinio poveikio, įskaitant kepenų ir kraujo skaičiaus anomalijas, reikia reguliariai stebėti.

Kortikosteroidai

Kortikosteroidai yra stiprūs priešuždegiminiai vaistai, galintys greitai sumažinti sąnarių skausmą ir patinimą. Jie gali būti skiriami įvairiomis formomis:

 • Geriamieji kortikosteroidai: Tokie kaip prednizonas, šie vaistai vartojami per burną ir dažniausiai naudojami trumpalaikiam skausmui malšinti ligos paūmėjimo metu.

 • Intrasąnarinės kortikosteroidų injekcijos: švirkščiamos tiesiai į pažeistą sąnarį, šios injekcijos tikslingai palengvina tokias ligas kaip osteoartritas ir tam tikros uždegiminės sąnarių ligos.

Kortikosteroidai gali turėti šalutinį poveikį, ypač vartojant ilgą laiką, įskaitant kaulų retėjimą, svorio padidėjimą ir padidėjusią infekcijų riziką. Todėl jie paprastai naudojami trumpą laiką ir vadovaujant sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui.

Hialurono rūgšties injekcijos

Hialurono rūgšties injekcijos, dažnai žinomos kaip viskozės papildymas, pirmiausia naudojamos kelio osteoartritui gydyti. Šiomis injekcijomis siekiama sutepti ir sušvelninti sąnarį, sumažinti skausmą ir pagerinti sąnario funkciją. Įprasti hialurono rūgšties preparatai yra šie:

 • Synvisc: trijų injekcijų serija, paprastai atliekama kas savaitę, kuri gali palengvinti kelis mėnesius.

 • Hyalgan: vartojamas panašiai kaip Synvisc, šis hialurono rūgšties preparatas skirtas sumažinti kelio skausmą.

 • Euflexxa: trijų ar keturių injekcijų serija Euflexxa gali padėti tiems, kurie serga kelio osteoartritu.

Hialurono rūgšties injekcijos turi mažesnę šalutinio poveikio riziką, palyginti su kortikosteroidais, tačiau gali prireikti kelių seansų, kad būtų išlaikytas jų veiksmingumas.

Farmakologinės intervencijos gali žymiai pagerinti sąnarių skausmo valdymą, tačiau jos gali netikti visiems arba gali būti naudojamos kartu su kitais gydymo būdais. Asmenims, ieškantiems alternatyvų vaistams arba norintiems ištirti naujoviškus gydymo būdus, regeneracinė medicina siūlo daug žadančių galimybių.

Regeneracinė medicina

Regeneracinė medicina yra sparčiai besivystanti sritis, kurioje pagrindinis dėmesys skiriamas natūralių organizmo gijimo procesų panaudojimui pažeistiems audiniams atstatyti ir regeneruoti. Jis turi didelį potencialą gydyti sąnarių skausmą ir degeneraciją. Pažvelkime į kai kuriuos pagrindinius regeneracinės medicinos metodus:

Trombocitais turtingos plazmos (PRP) terapija

Trombocitais praturtintos plazmos (PRP) terapija apima nedidelio paciento kraujo kiekio ištraukimą, jo apdorojimą, kad sukoncentruotų trombocitus ir augimo faktorius, o tada PRP sušvirkščiama tiesiai į pažeistą sąnarį. Manoma, kad PRP skatina audinių atstatymą ir mažina uždegimą. Jis dažniausiai naudojamas esant tokioms sąlygoms kaip osteoartritas ir sausgyslių pažeidimai.

Tyrimai rodo, kad PRP terapija gali padėti sušvelninti sąnarių skausmą ir pagerinti funkciją su minimalia neigiamo poveikio rizika. Norint pasiekti optimalų rezultatą, gali prireikti kelių seansų.

Kamieninių ląstelių terapija

Kamieninių ląstelių terapija panaudoja kamieninių ląstelių regeneracinį potencialą pažeistiems sąnarių audiniams atstatyti. Kamieninės ląstelės gali būti paimtos iš įvairių šaltinių, įskaitant kaulų čiulpus, riebalinį audinį (riebalus) ir virkštelės kraują. Ištraukus, jie suleidžiami į pažeistą sąnarį, kad būtų skatinamas gijimas ir sumažintas uždegimas.

Kamieninių ląstelių terapija yra perspektyvi tokioms ligoms kaip osteoartritas, kremzlės defektai ir tam tikri sausgyslių pažeidimai. Tačiau tai gana nauja ir besivystanti sritis, todėl reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima visiškai suprasti jos ilgalaikį veiksmingumą ir saugumą.

Proloterapija

Proloterapija arba proliferacijos terapija apima tirpalo, dažnai susidedančio iš dekstrozės (cukraus vandens) ar kitų medžiagų, suleidimą į pažeistą ar susilpnėjusį sąnarį ar raištį. Manoma, kad ši injekcija skatina natūralų organizmo gijimo reakciją, todėl audiniai atkuriami ir gerėja sąnarių stabilumas.

Nors proloterapija laikoma saugia, jos veiksmingumas skirtingiems asmenims skiriasi, todėl norint visiškai nustatyti ilgalaikę jos naudą, reikia atlikti daugiau tyrimų.

Regeneracinė medicina yra perspektyvi kaip nechirurginė sąnarių skausmo gydymo galimybė, suteikianti galimybę atkurti ir regeneruoti audinius. Tačiau būtina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, kad būtų nustatyta tinkamiausia regeneracinė terapija, atsižvelgiant į individualius poreikius ir konkrečią sąnario būklę.

Pažangūs skausmo valdymo metodai

Asmenims, kuriems yra stiprus ir lėtinis sąnarių skausmas, kuris tinkamai nereaguoja į konservatyvias priemones ar farmakologines intervencijas, pažangūs skausmo valdymo metodai gali padėti palengvinti. Šiuos metodus dažnai atlieka skausmo specialistai ir jie yra skirti nervų sistemos skausmo signalizacijos keliams.

Radijo dažnio abliacija

Radijo dažnio abliacija (RFA) – tai minimaliai invazinė procedūra, kurios metu radijo dažnio energijos generuojama šiluma sutrinka nervai, perduodantys skausmo signalus iš pažeisto sąnario į smegenis. Šis laikinas sutrikimas gali žymiai sumažinti skausmą nuo kelių mėnesių iki metų ar ilgiau.

RFA dažniausiai naudojamas esant tokioms ligoms kaip briauninis sąnarių skausmas ir kryžkaulio sąnario skausmas. Jis gali pasiūlyti ilgesnį palengvėjimą, nereikalaujant nuolatinio vaistų vartojimo.

Nervų blokai

Nervų blokados apima anestetikų ar priešuždegiminių vaistų injekciją tiesiai į nervus arba aplink juos, kurie perduoda skausmo signalus iš pažeisto sąnario. Šios injekcijos laikinai blokuoja nervo gebėjimą perduoti skausmą, palengvindamos įvairių tipų sąnarių skausmą, įskaitant išialgiją ir su sąnariais susijusį neuropatinį skausmą.

Nervų blokai gali pasiūlyti tikslinį palengvėjimą ir dažnai naudojami kaip diagnostikos priemonės, siekiant nustatyti konkretų skausmo šaltinį prieš pradedant taikyti invazinį gydymą.

Contents