Federálna vláda zmiernila predpisy o metadóne


Federálna vláda zmiernila predpisy o metadóne

Niekedy sú neaktívne zložky uvedené v abecednom poradí a nie podľa koncentrácie. Dokonca aj neaktívne zložky môžu spôsobiť kožné problémy, preto je dôležité prečítať si celý zoznam zložiek.

Kľúčové frázy

Na etikete produktu sa môže objaviť veľa kľúčových fráz:

Prírodné produkty nemusia nevyhnutne znamenať, že všetky zložky sú prírodné. Len málokto musí byť prirodzený, aby si mohol nárokovať toto označenie. Ak je napísané 100% prírodné, tak všetky zložky sú prírodné.

Čistý znamená, že výrobok neobsahuje zložky, ktoré sú potenciálne škodlivé alebo dráždivé. Čisté zložky môžu byť prírodné alebo syntetické.

Hypoalergénne produkty obsahujú zložky, pri ktorých je menej pravdepodobné, že spôsobia alergickú reakciu. Ak však máte citlivú pokožku, mali by ste si pre istotu vždy urobiť testovacie miesto, pretože hypoalergénne označenie nie je zárukou.

Nekomedogénne produkty sú produkty, ktoré by nemali spôsobovať akné.

Neparfumované výrobky obsahujú chemické vône na maskovanie vôní, zatiaľ čo výrobky bez vône neobsahujú žiadnu vôňu. Toto je dôležitý rozdiel. Ak máte citlivú pokožku, vyberte si produkty bez parfumácie, ale aj tak si urobte test.

Prírodné vône sú rovnaké ako esenciálne oleje. Pochádzajú z rastlinných látok a stále môžu spôsobiť alergické reakcie alebo podráždenie.

Vo výrobkoch bez obsahu sulfátov, ftalátov a parabénov tieto potenciálne problematické zložky chýbajú. Sulfáty môžu dráždiť pokožku, najmä pre osoby s citlivou pokožkou. Ftaláty sú spájané s problémami pečene, obličiek a reprodukčného systému. Parabény sú látky narušujúce estrogén, ktoré sa spájajú so ženskými a reprodukčnými problémami.

Širokospektrálne sa označujú opaľovacie krémy, ktoré obsahujú blokátory UVA aj UVB. Najlepšie opaľovacie krémy majú oboje.

Čítať štítok starostlivosti o pleť je náročná úloha. Čím viac to budete robiť, tým lepšie to zvládnete. Urobte si prieskum a zistite, čo si dávate na pokožku. Ak máte konkrétne problémy s pokožkou a používate produkt s nesprávnymi zložkami, môže to mať katastrofálne následky. Ak máte problémy, vždy sa poraďte so svojím dermatológom.

Počas pandémie COVID-19 sa epidémia opiátov v Spojených štátoch vyšplhala na historické maximum. Aby tomu zabránila, vláda USA uvoľnila obmedzenia týkajúce sa získavania metadónu na liečbu porúch spojených s užívaním opiátov. Sú však tieto zmeny dostatočné na boj s predávkovaním súvisiacim s opiátmi?

Kľúčové veci:

 • Užívanie metadónu pri poruchách užívania opiátov si vyžaduje, aby pacienti navštevovali ambulantné liečebné programy, aby dostali svoje denné dávky.
 • Pandémia COVID-19 prinútila federálnu vládu zmierniť nariadenia o metadóne, čo umožnilo „stabilným“ pacientom vziať si domov zásoby na 14 alebo 28 dní.
 • Tieto opatrenia stále zaostávajú za účinným bojom proti epidémii opiátov a vyžadujú si rozsiahlejšie prepracovanie systému.
 • Napriek celkovému nárastu užívania metadónu za posledné desaťročie sa jeho užívanie ustálilo, zatiaľ čo predávkovanie opiátmi sa naďalej zvyšovalo ohromujúcou rýchlosťou, čo ilustruje nedostatočnosť súčasných liečebných stratégií.

Federálna vláda zmiernila predpisy o metadóne

V USA sa metadón na užívanie pri poruche užívania opioidov musí získavať denne z programu liečby opiátmi. To si vyžaduje, aby pacienti jazdili na najbližší program pre svoju dennú dávku. Jedným zo spôsobov, ako sa vláda USA pokúsila zlepšiť prístup k metadónu počas pandémie COVID-19, bolo zmierniť toto nariadenie o jeho distribúcii.

Úrad pre zneužívanie návykových látok a služby duševného zdravia (SAMHSA) začal povoľovať „stabilným“ pacientom, aby si mohli vziať domov dávky metadónu. To umožnilo niektorým pacientom vziať si domov lieky na 14 alebo 28 dní, aby sa obmedzil osobný kontakt a zlepšil sa prístup. Toto opatrenie však stále vyžadovalo, aby sa novodiagnostikovaní a tí dietoll-official.top , ktorí nespĺňali kritériá ako "stabilní" pacienti, zúčastňovali denných výdajov.

Aj keď mnohí kritici tvrdili, že zneužívanie metadónu a predávkovanie sa zvýši s dávkami, ktoré si vezmete domov. Tieto trendy sa neprejavili, no napriek tomu toto opatrenie zaostávalo za tým, aby sa metadónová liečba stala prístupnejšou pre verejnosť.

Použitie metadónu

Celkovo sa trend užívania metadónu pri poruchách spojených s užívaním opiátov v USA od roku 2010 do roku 2020 zvýšil o 61 %. No napriek postupnému vzostupnému trendu od roku 2010 do roku 2019 sa v roku 2020 ustálil a v roku 2021 sa znížil o 5 %. v spojení s rastúcou mierou predávkovania opiátmi poukazuje na neúčinné opatrenia prijaté na zvýšenie dostupnosti metadónu počas pandémie.

Okrem toho približne 10 % ambulantných liečebných programov neprijímalo nových pacientov počas pandémie COVID-19. Tým sa ďalej obmedzuje prístup počas už aj tak náročného obdobia pre krajinu.

Stigma metadónu

V Spojených štátoch je metadón na použitie pri poruchách užívania opiátov stigmatizovaný už desaťročia. Vytvorenie ambulantných liečebných programov fungovalo podľa plánu na reguláciu užívania a prevenciu zneužívania metadónu. Pacientom však spôsobili značné problémy v prístupe k tomuto život zachraňujúcemu lieku a zároveň vytvorili stigmu voči ľuďom vyžadujúcim liečbu.

Pokrytectvo tohto spôsobu liečby je zdôraznené pri diskusii o predpisovaní buprenorfínu pri poruchách užívania opiátov. Buprenorfín je ďalší liek používaný na pomoc pacientom so závislosťou od heroínu a opioidov. Na rozdiel od metadónu sa však buprenorfín dá získať na predpis v ktorejkoľvek miestnej lekárni za mesačnú dávku.

Úroveň prístupu k buprenorfínu je výrazne lepšia ako k metadónu, a to aj napriek nedávnemu preskúmaniu, ktoré ukázalo, že metadón je účinnejší pri udržiavaní ľudí v programoch protidrogovej liečby. Okrem toho si pacienti, ktorým bol predpísaný metadón na chronickú bolesť, môžu zaobstarať mesačné zásoby v lekárňach na lekársky predpis. Obmedzenie predpisovania metadónu pri poruchách užívania opiátov výrazne ovplyvnilo boj Spojených štátov proti predávkovaniu opiátmi.

Obmedzenia používania metadónu pri poruchách užívania opiátov ochromujú boj Spojených štátov amerických pri znižovaní predávkovania súvisiacich s opiátmi. Hoci sa užívanie metadónu za posledné desaťročie zvýšilo, je pred nami ešte dlhá cesta. Zmena vzorcov predpisovania liekov v USA tak, aby napodobňovali iné krajiny, ako je Spojené kráľovstvo, Kanada a Austrália, ktoré úspešne zaviedli programy v ordináciách lekárov so slobodou predpisovania liekov, je jediným spôsobom, ako bojovať proti ohromujúcej epidémii opiátov.

Aspirín a ibuprofén sú bežne používané voľnopredajné lieky na mnohé ochorenia. Hoci fungujú veľmi podobným spôsobom, používajú sa z rôznych dôvodov a vyžadujú opatrnosť pri použití u ľudí s určitými ochoreniami.

Kľúčové veci:

 • Ibuprofén a aspirín pôsobia na zníženie zápalu inhibíciou enzýmu cyklooxygenázy.
 • Ibuprofén sa považuje za účinnejší a bezpečnejší pri liečbe stavov, ako sú menšie bolesti, svalové napätie, menštruačné symptómy a symptómy prechladnutia/chrípky.
 • Silné bolesti hlavy a migrény sú účinnejšie liečené aspirínom, ak sa používa v kombinácii s acetaminofénom a kofeínom.
 • Ak máte problémy s obličkami, srdcom alebo gastrointestinálnym traktom, ibuprofén nemusí byť pre vás tou najlepšou voľbou.
 • Vždy sa poraďte so svojím lekárom a/alebo lekárnikom skôr, ako začnete užívať akýkoľvek liek vrátane aspirínu a ibuprofénu.

Líšia sa aspirín a ibuprofén?

Aspirín a ibuprofén patria do rovnakej triedy liekov nazývaných nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Napriek tomu, že fungujú podobne, majú niektoré veľmi dôležité rozdiely.

Aspirín je vyrobený z kyseliny salicylovej a nevratne inhibuje enzým cyklooxygenázu v tele. Je dostupný v plnej sile pilulky (325 mg) a vo forme nízkej dávky (81 mg), ktorá sa bežne označuje ako „baby aspirín“.

Ibuprofén je na druhej strane odvodený od kyseliny propiónovej a reverzibilne inhibuje enzým cyklooxygenázu. Je dostupný iba v tabletkách s plnou silou (200 mg).

Vo všeobecnosti by sa aspirín v plnej sile a ibuprofén nemali užívať spolu. Aj keď v niektorých prípadoch možno ibuprofén použiť s nízkou dávkou aspirínu. Pred použitím týchto dvoch liekov je však najlepšie porozprávať sa so svojím lekárom.

Aspirín vs ibuprofén: ktorý z nich užívať?

Tieto lieky sa môžu použiť na mnoho podobných stavov, ale pre každý z nich existujú rôzne indikácie.

Aspirín a ibuprofén v plnej sile sa môžu použiť na liečbu:

 • Bolesti hlavy – hoci obe sú účinné pri liečbe bolestí hlavy. Štúdie ukázali, že aspirín je účinnejší pri liečbe silných bolestí hlavy a migrény, najmä v kombinácii s acetaminofénom a kofeínom.
 • Bolesť – Ibuprofén je účinnejší a lepšie tolerovaný na všeobecnú liečbu bolesti v porovnaní s aspirínom. To platí najmä pre dlhodobú liečbu chronickej bolesti chrbta, artritídy a zápalu šliach.
 • Horúčka.
 • Menšie natiahnutia a vyvrtnutia.
 • Menštruačné kŕče.
 • Artritída.
 • Príznaky prechladnutia a chrípky.
 • Zápal.

Nízka dávka aspirínu je rovnako účinná s menším počtom vedľajších účinkov ako aspirín v plnej sile a môže sa použiť na prevenciu/liečbu:

Srdcové záchvaty – Kvôli inhibícii agregácie krvných doštičiek (zhlukovania) sa aspirín bežne používa pri liečbe infarktu. Navyše denná nízka dávka aspirínu (denný detský aspirín) môže znížiť riziko srdcového infarktu. Ibuprofén sa neodporúča na prevenciu alebo liečbu srdcového infarktu.

Krvné zrazeniny – Kvôli inhibícii agregácie krvných doštičiek (zhlukovania) sa aspirín bežne používa na prevenciu krvných zrazenín. Užívanie dennej nízkej dávky aspirínu je účinné pri prevencii krvných zrazenín (hlboká žilová trombóza). Ibuprofén sa neodporúča na prevenciu krvných zrazenín.

Vedľajšie účinky

Napriek tomu, že aspirín a ibuprofén sú voľne predajné lieky, stále existujú značné vedľajšie účinky, ktoré je potrebné zvážiť pred ich užívaním.

aspirín

Aspirín môže spôsobiť nasledujúce vedľajšie účinky:

 • Zvýšené riziko krvácania.
 • Gastrointestinálne vredy.
 • Pálenie záhy.
 • Vyrážka.
 • Reyov syndróm u detí.

Ibuprofen

Tu sú vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť pri užívaní ibuprofénu:

Contents